Vytriezvenie z ťažkej párty

Autor: Tomáš Bajzík | 12.1.2012 o 18:40 | (upravené 12.1.2012 o 19:50) Karma článku: 5,39 | Prečítané:  618x

Je nový rok 2032. Milan dospával Silvestrovskú opicu a pred obedom sa konečne dotrepal k spoločnému obedu. Jeden z prvých zvukov, ktoré začína rozpoznávať, je hlas jeho deda: „Milánko, zapni ten televízor, já to s tými mobilmi neviem. Vždycky zapnem omylom počítač, alebo rozsvietim svetlá." Milan sa zasmeje. „Teraz televízor? Ideme obedovať." zahriakne ho Milanova mama. „Pôjde príhovor prezidenta!"- oponuje jej dedo. - „Otec, prezidenta nemáme už 6 rokov, zrušili ho."

- „Ách, neviem si zvyknúť. Celý svoj život som to na Nový rok sledoval. Aj tak, nemali toho Robina zrušiť, on si to nezaslúžil.."

- „Nezrušili predsa jeho, ale prezidentskú funkciu! Bol to prežitok."

„Bolí ma hlava po včerajšom žúre a ešte musím počúvať tie ich problémy s nejakým prezidentom. Ešte nech začnú vyťahovať kráľov a iné relikvie.." - Milan si radšej naberie zo slepačej polievky. - „Toto mi pomôže, nie tí vaši prezidenti."

Po obede sa nádeja, že je z najhoršieho vonku, v tom však otec vyťahuje fľašu domácej slivovice. „Skoro by sme zabudli. Na tú tvoju predvčerajšiu osemnástku sme si ani nepripili. Teraz už predsa môžeš." „Keď myslíš.." - prebehne Milanovi boľavou hlavou. Spolužiak ho naučil nevoňať. Hodil ho do seba, s bublinkovou brzdou v tesnom závese.

„Teraz už môžeš zapnúť ten televízor." - ozve sa dedo nástojčivo. Milana z tej domácej tak ovalilo, že si ani nevšimol, aký kanál zapol. S tupým výrazom to zapichol rovno do sedačky. V televízii bežali retro správy spred dvadsiatich rokov. Po pár minútach ticha sa ozve mladšia sestra: „Mami, čo je to kríza?"

- „To je to, čo žijeme. Vtedy sme z toho boli takí prekvapení, že sme tomu dali špeciálny názov." Malá Li nechápe, na to je však už pri rodičoch zvyknutá.

„Dajte to hlasnejšie, hovoria o dôchodkoch. Chcem si aspoň pripomenúť, aké to bolo, mať vlastné peniaze každý mesiac." - nalieha dedo. Dedo je u nich už piaty rok. Zobrali ho k sebe - tak ako väčšina tých svojich - po tom, ako si už nemal z čoho platiť nájom či starobinec. Posledné roky sa však časy lepšia. Úroda v Ázii je dlhodobo dobrá, a tak ceny potravín klesli.

„To bol tuším posledný rok, čo vám ich zvyšovali. Nejaká Radičová." - pokračuje mama v debate o dôchodkoch. „To budete celý deň spomínať na to, čo bolo? Hmm.. dôchodky. Ešte dinosaury ste nespomenuli. Bolí ma z toho hlava!" - v duchu sa rozčuľuje rozbitý Milan.

Li má 7 rokov a doma toho nechápe veľa. Často počúva historky z tej čudnej doby, keď mali ešte všetci také nemoderné európske mená, ale o tom, že ľudia dostávali peniaze od štátu ešte nepočula.

V retro správach začnú hovoriť o rekordných štátnych deficitoch a na tvárach rodičov je vidieť, že sa im to už veľmi nechce sledovať. Ani Li to veľmi nebaví, veď ide o správy a ešte k tomu v 2 D, ale zvedavosť je o niečo silnejšia a tak prichádza ďalšia nepríjemná, no očakávaná otázka. „A čo je to deficit?" Otec sa jej pojem snaží nejako jednoducho vysvetliť, no zdá sa, že márne.

„To akože štát vám rozdával peniaze na tie dôchodky, podpory a tak.. A pritom tie peniaze ani nemal?!" „Nám štát nič nerozdával!" - rozhorčene skríkne mama. „Dokonca sme na vás nedostali ani tie prídavky, či príspevok pri narodení." Milan sa ani nestihol pozrieť na sestru, nech to neskúsi urobiť znova, keď to prišlo: „A čo sú to prídavky?"

Milan sa zodvihol. Z neustálych otázok mladšej Li a sentimentálnych spomienok rodičov, ktoré počúval celé popoludnie, ho bolela hlava viac ako zo včerajšej silvestrovskej párty a dnešnej slivovice dokopy. Odchádza z izby s tým, že si musí pospať. Ako tak leží vo svojej posteli, hlavou mu prebehne:

„Toto je fakt silná opica, snáď sa mi to celé iba zdalo.."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?